Drewno opałowe

W naszej ofercie znajdą Państwo drewno drewno opałowe i kominkowe najwyższej jakości pochodzące z Lasów Państwowych.

Sprzedajemy głównie drewno liściaste Bk, Brz, Ol, Gb, Db jak również iglaste So.

Jak sprzedajemy? 

Nasze drewno sprzedajemy w mp (metrach przestrzennych) jest to typowa jednostka miary drewna opałowego ułożonego w stosy (1m x 1m x1m) z pustymi przestrzeniami między szczapami. Drewno dostarczamy do państwa małymi dostawczymi wyrotkami, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczyć towar w najbardziej ciasne i wąskie uliczki.  Drewno, które przywozimy jest na samochodach ułożone, dzięki czemu mają państwo gwarancję ilości dostarczanego towaru. 

Na życzenie klienta maszynowo tniemy i rąbiemy drewno uprzednio wymierzone w stosie. Długości szczap, które możemy przygotować to 25, 33 oraz 50cm.

Ostatnio poszerzyliśmy swoją działalność o sprzedaż drewna opałowego paletowanego. Drewno na paletach znajduje się w specjalnych workach umożliwiających przewiew i schnięcie.

Co z transportem?

W cenie drewna do 30km zapewniamy transport. Zaopatrujemy zarówno klientów indywidualnych jak i firmy, zakłady mięsne, wędzarnie itp. Przy odległości transportowej powyżej 30 km cenę ustalamy w zależności od ilości zakupionego drewna. 

Jaki gatunek wybrać?

Wartość opałowa jest jednym z ważniejszych czynników, jakimi należy się kierować przy wyborze drewna opałowego. Składa się na nią wiele parametrów, m.in. wilgotność drewna i jego gatunek. Aby lepiej zrozumieć te zależności, można posłużyć się przykładem. Twarde drewno bukowe ma zdecydowanie większą wartość opałową niż miękkie drewno wierzby. Jednak drewno to musi być suche i odpowiednio długo sezonowane. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, tzn. drewno będzie mokre, jego wartość opałowa będzie bardzo słaba, ponieważ drewno mokre nie nadaje się do palenia. Energia w pierwszej kolejności zostanie zużyta na wysuszenie takiego opału, a nie na ogrzanie pomieszczenia. 

Jak sezonować drewno?

Właściwe i staranne sezonowanie drewna to jedna z ważniejszych rzeczy, do jakich należy się przyłożyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dlatego też o zaopatrzeniu się w opał należy myśleć już rok wcześniej. Teoretycznie drewno uzyskuje maksymalną wartość opałową po 2 latach sezonowania. Ciekawe jest to, że przy odpowiednim zabezpieczeniu wartość opałowa w dalszych latach wcale nie spada.

Drewno przesycha poprzez płaszczyznę przecięcia lub rozłupu, a kora jest elementem który hamuje proces schnięcia drewna. Dlatego  jest bardzo wskazane, aby drewno zostało porąbane przed ułożeniem. Najłatwiej rąbie się drewno świeże i mokre, najlepiej więc zrobić to jak najszybciej. Drewno porąbane w szczapy przesycha zawsze szybciej od nieporąbanego. Bardzo ważny jest sposób składowania drewna. Optymalny sposób to ułożenie pod wiatą, czyli zadaszeniem bez ścian bocznych. Absolutnie złym rozwiązaniem jest wrzucenie od razu drewna do szopy. Można ułożyć drewno pod gołym niebem, ale z góry powinno być przykryte plandeką. Miejsce składowania powinno być przewiewne, niezacienione, najlepiej nasłonecznione. Wskazane jest ułożenie drewna na legarach lub podkładkach (np. na palecie) w celu odcięcia drewna od ziemi i wilgoci. 


Charakterystyka poszczególnych gatunków

Buk

Najpopularniejsze drewno opałowe. Charakteryzuje się dużą wartość opałowa. Idealne do kominka oraz jako szczapy do palenia w piecach. Czas suszenia: ok. 2 lat.     

Wartość opałowa: 2200 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.     
Jeden metr przestrzenny (mp) odpowiada ok.210 l oleju grzewczego. 

Grab

Jest najlepszym drewnem opalowym spośród rodzimych gatunków drzew. Charakteryzuje się najwyższą gęstością jest też jednak najdroższe.   

Wartość opałowa: ok.2200 kWh/mp

Brzoza

Drewno brzozowe jest często wykorzystywane do palenia w kominku, ponieważ wysuszone nie powoduje iskrzenia. Pali się płomieniem o lekko niebieskawym odcieniu i ma miły, charakterystyczny zapach. Pod względem objętości brzoza ma ok. 85% wartości opałowej drewna bukowego. Pod względem masy ok. 105%. Czas suszenia: 1,5 roku.     

Wartość opałowa: 1900 kwh/mp i 4,3 kwh/kg. 

Dąb

Bardzo dobre drewno opałowe. Drewno dębowe musi schnąć jednak dłużej niż inne rodzaje drewna. Spalanie wymaga wysokich temperatur, co jest możliwe dopiero wtedy, gdy drewno dębowe jest wysuszone. Drewno dębowe wymaga większej ilości tlenu niż na przykład drewno bukowe. Czas suszenia 2,5 - 3 lat.     

Wartość opałowa: 2100 kwh/rm; 4,2 kwh/kg.

Olcha

Olcha to drzewo liściaste o najniższej wartości opałowej. Drewno olchowe - nawet świeżo ścięte - pali się stosunkowo dobrze, nie zaleca się go jednak jako drewna opałowego. Czas suszenia: 1,5 roku.     

Wartość opałowa: 1500 kwh/mp i 4,1 kwh/kg.

Sosna

Jak wszystkie rodzaje drewna iglastego powoduje iskrzenie podczas palenia, dlatego optymalnie nadaje się do spalania w zamkniętych paleniskach. Drewno sosnowe można łatwo zapalić i jest podatne na rozszczepianie, dlatego też świetnie się prawdza jako drewno na rozpałkę. Sosna, jak wszystkie miękkie rodzaje drewna, spala się bardzo szybko i nierównomiernie, co jest związanie z niewielką gęstością drewna.     

Wartość opałowa: 1700 kwh/mp i 4,4 kwh/kg. 

Zakład Usług Leśnych "CENTROLAS"

Józef Ziemiański 

36-051 Górno, ul Leśna 16

tel. 17 - 7728 - 759

NIP: 814 - 100 - 13 -07